NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Откриването на микроРНК и ролята им в регулацията на гените донесе Нобелова награда за физиология или медицина на Виктор Амброс и Гари Ръвкън
2812
Под прожектора

Откриването на микроРНК и ролята им в регулацията на гените донесе Нобелова награда за физиология или медицина на Виктор Амброс и Гари Ръвкън

Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org. От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите". Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло

| 07 Октомври 2024, 14:09 ч.
Откриването на микроРНК и ролята им в регулацията на гените донесе Нобелова награда за физиология или медицина на Виктор Амброс и Гари Ръвкън
Откриването на микроРНК и ролята им в регулацията на гените донесе Нобелова награда за физиология или медицина на Виктор Амброс и Гари Ръвкън
Снимка © АП / Christine Olsson / TT News Agency via AP)

Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.

Авторският спектакъл "Петък вечер" ще бъде представен в Перник на сцената на Общинския драматичен театър "Боян Дановски".

За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната му страница във Фейсбук. 

В ролите са известните актьори Павел Иванов, Стоян Дойчев, Филип Буков и Христо Пъдев. 

Героите на пиесата са четирима млади мъже, на които все по-рядко се удава възможността да се забавляват. Петък вечер за тях се е превърнала в една от най-смелите им мечти. Четиримата актьори влизат в различни роли, през които показват как може да мине една петък вечер - от подготовката за излизането до намирането на вратата на дома и уцелването на ключалката на следващата сутрин. 

Режисьор на спектакъла е Ивайло Ненов. Автори са Ваня Георгиева и Николай Ангелов. Александър Деянов-Skiller е композитор на музиката и аудио еф

Магическото шоу C’est La Magie ще има допълнителен спектакъл в зала 1 на НДК - на 3 октомври, съобщават организаторите.

Илюзионистите Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн, Луис де Матос и Ю Хо-Джин ще имат общо осем представления в София – на 3, 4, 5 и 6 октомври.

„Очаровани сме - интересът в България надмина всичките ни очаквания и затова заедно решихме, че ще успеем да вместим в програмата си още едно събитие, извън предвидената програма. За да го постигнем, екипи от две държави бяха организирани до последната минута, за да подраним с пристигането си в София“, казва Луис де Матос, който е и арт директор на продукцията.

C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на магическото шоу.

Художничката Галина Велчева представя изложбата „Портали“ във Видин.

Експозицията представлява цикли и отделни творби в ярки и пъстри цветове, символизиращи различни форми на живот и чувствителност. Самото заглавие отразява факта, че всяка творба е свързана с наблюдателя с отделен цвят и представлява своеобразна врата към нещо ново и към различно преживяване. Това каза при представянето доц. Йосиф Аврамов, който е основен организатор на изложбата във Видин. 

Галина Велчева е родена и израснала в София. Още от ранно детство е повлияна от модерната живопис, с която днес се занимава, каза още доц. Аврамов, като допълни, че стилът й е абстракционизъм с елементи на кубизъм.

Тя разработва авторска техника, в която вгражда пясъчни форми и други естествени кристали в маслените платна. Творчеството и е дълбоко символично и всяка от работите представлява

След „Мулен Руж“ и „Елвис“, Баз Лурман ще снима „Жана д‘Арк“, съобщи „Фигаро“. Австралийският режисьор по филмова адаптация на живота на Орлеанската дева.

Според „Дедлайн“ историята във филма ще покаже израстването на младото момиче, имащо толкова важно участие в Стогодишната война. Продуцент на лентата ще бъде „Уорнър“.

Легендата за Жана д“Арк, която мисли, че говори с Бог и води френската армия на бойното поле, е сюжет на стотици литературни произведения и почти петдесет филма с режисьори от ранга на Роберто Роселини и Виктор Флеминг.

Следващият филм на Баз Лурман ще бъде изправен пред предизвикателството да бъде сравняван с „Елвис“, номиниран за осем награди „Оскар“.

Спектакълът Дабъ дешил ине“ на режисьора Теди Москов ще бъде представен пред самоковската публика в понеделник, 9 септември.

Самоковци ще го гледат в салона на читалище - паметник „Отец Паисий - 1859“, казаха от екипа на културната институция. Това е първото представление от новия творчески сезон на читалището.

Както информирахме, историята е написана от Теди Москов специално за театъра в Шумен, в автентичния му сатиричен стил. Текстът е заигравка с „Да бъдеш или не” - заглавие на филмова комедия на големия американски режисьор и актьор от германски произход Ернст Любич. Филмът на Любич вдъхновява Теди Москов да го преработи за театър и резултатът е повече от впечатляващ.

„Спектакълът е лудешка история за предотвратяването на един от най-големите световни конфликти. Това се случва благодарение на трогателните усилия не на вое

От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".

Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка да избира само съответните инструкции. Това гарантира, че във всеки тип клетки е активен само правилният набор от гени.

Интересът на Виктор Амброс и Гари Ръвкън е насочен към това как се развиват различните типове клетки. Те откриват микроРНК - нов клас малки РНК молекули, които играят решаваща роля в генната регулация. 

Тяхното революционно откритие разкрива напълно нов принцип на генна регулация, който се оказва от съществено значение за многоклетъчните организми, в това число и хората. 

Вече е известно, че човешкият геном кодира над хиляда микроРНК. Изненадващото откритие на Амброс и Ръвкън разкрива напълно ново измерение на генната регулация. МикроРНК се оказват от основно значение за развитието и функционирането на организмите.

В Хасково започва 49-ото издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“, в рамките на които се провежда и Международният конкурса за млади цигулари.

Тази година дните ще са от 18 до 20 октомври на сцената на театър „Иван Димов“, съобщиха на пресконференция заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева и маестро Цанислав Петков, диригент на Камерен оркестър – Хасково.

Общо 13 цигулари от България и Белгия са заявили участие в четирите конкурсни възрастови групи.

Тази година председател на журито ще е проф. Гинка Гичкова, преподавател по цигулка в Националната музикална академия (НМА) „Проф. Панчо Владигеров“. Членове са: проф. Пламен Джуров – диригент, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, проф. Кремена Оксенкруг – директор на Симфоничен оркестър – Сливен, преподавател по цигулка в Кр

Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.

„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.

Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и

Обща изложба на Дружеството на троянските художници е подредена в залите на галерия „Серякова къща“. 

Творците се представят с близо 80 произведения в разнообразни жанрове и направления - живопис, икони, скулптура, художествена керамика, керамична пластика, художествена фотография.

„Тези изложби са изключително важни за Дружеството на троянските художници от много гледни точки. Аз смея да кажа, че в този малък град има художествен живот и това се случва точно в дружеството на троянските художници. Това става видно за обществеността именно на тези общи художествени изложби, на които всички ние – творците, събрани в тази общност можем да покажем какви са били нашите търсения в ателиетата“, каза Нина Донковска, художник и преподавател в Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.

Тя посочи,

На 5 и 6 декември в „Театро“ са премиерните представления на „Билет до Америка“. 

Пиесата е по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев, и е под режисурата на Ивайло Христов, съобщават продуцентите от Break a leg. 

По думите им „Билет до Америка“ е комедия, в която Башар Рахал е в ролята на стендъп комика Емил Гатев, а Иван Бърнев е неговият продуцент Сами. Историята проследява как двамата приятели се забъркват в серия хаотични интриги, опитвайки да спечелят вниманието на американска продуцентка и шанс за турне в САЩ. Емил е дързък и безкомпромисен комик, готов да рискува всичко за успеха си, докато Сами се стреми да балансира между лоялността към приятеля си и собствените си професионални амбиции. Сюжетът изследва теми като

Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония. На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията.

Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт допълват програмата на вечерта.

Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации и завладяващ тон. Изявява се многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с всички големи американски оркестри, както и с Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Концертгебау, Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния

Тазгодишната Нобелова награда е фокусирана върху откриването на жизненоважен регулаторен механизъм, използван в клетките за контрол на генната активност. Генетичната информация протича от ДНК към информационната РНК (иРНК) чрез процес, наречен транскрипция, и след това към клетъчната "машинария" за производство на протеини. Там иРНК се транслират, така че да се произвеждат протеини в съответствие с генетичните инструкции, записани в ДНК. 

От средата на 20-и век няколко от най-фундаменталните научни открития обясняват как работят тези процеси.

Нашите органи и тъкани се състоят от много различни видове клетки, всички с идентична генетична информация, съхранена в тяхната ДНК. Тези различни клетки обаче експресират уникални набори от протеини. Как е възможно това? 

Отговорът се крие в прецизното регулиране на активността на гените, така че само правилният набор от гени да е активен във всеки специфичен тип клетка. Това, например, позволява на мускулните клетки, чревните клетки и различните видове нервни клетки да изпълняват своите специализирани функции. Освен това активността на гените трябва да се регулира непрекъснато, за да се адаптират клетъчните функции към променящите се условия в нашето тяло и околната среда. Ако генната регулация се обърка, това може да доведе до сериозни заболявания като рак, диабет или автоимунитет. Ето защо разбирането на регулирането на генната активност е важна цел от много десетилетия.

През 60-те години на миналия век е установено, че специализирани протеини, известни като транскрипционни фактори, могат да се свързват със специфични региони в ДНК и да контролират потока на генетичната информация, като определят кои иРНК да се произвеждат. Оттогава са идентифицирани хиляди транскрипционни фактори и дълго време се смяташе, че основните принципи на генната регулация са разгадани. През 1993 г. обаче тазгодишните Нобелови лауреати публикуват неочаквани открития, описващи ново ниво на генна регулация, което се оказва изключително значимо и запазено през цялата еволюция.

Изследване на малък червей води до голям пробив 

В края на 80-те години на миналия век Виктор Амброс и Гари Ръвкън са постдокторанти в лабораторията на Робърт Хорвиц, който получава Нобелова награда през 2002 г. заедно със Сидни Бренър и Джон Сълстън. В лабораторията на Хорвиц те изучават сравнително невзрачния кръгъл червей - C. elegans с дължина 1 милиметър. Въпреки малкия си размер, C. elegans притежава много специализирани клетъчни типове като нервни и мускулни клетки, които се срещат и при по-големи и по-сложни животни. Поради тази причина той е полезен модел за изследване на това как се развиват и съзряват тъканите в многоклетъчните организми. 

Амброс и Ръвкън се интересуват от гени, които контролират времето на активиране на различни генетични програми, като гарантират, че различните клетъчни типове се развиват в точното време. Те изследват два мутантни щама червеи - lin-4 и lin-14, които показват дефекти във времето на активиране на генетичните програми по време на развитието. Лауреатите искат да идентифицират мутиралите гени и да разберат тяхната функция. Амброс и  Ръвкън са заинтригувани от тези мутанти и потенциалната им връзка и се заемат да разрешат тези загадки.

След докторантските си изследвания Виктор Амброс анализира мутанта lin-4 в новосъздадената си лаборатория в Харвардския университет, а Гари Ръвкън - регулацията на гена lin-14 в своята лаборатория. 

В хода на работата си двамата правят неочаквани открития. В крайна сметка те откриват нов принцип на генна регулация, който се осъществява от непознат дотогава вид РНК - микроРНК. Резултатите са публикувани през 1993 г. в две статии в списание "Сел" (Cell).

Първоначално публикуваните резултати са посрещнати с почти оглушително мълчание от научната общност. Въпреки че са интересни, необичайният механизъм на генна регулация е смятан за особеност на C. elegans, която вероятно няма отношение към хората и други по-сложни животни. 

Това схващане се променя през 2000 г., когато изследователската група на Ръвкън публикува друго откритие. Статията предизвиква голям интерес и през следващите години са идентифицирани стотици различни микроРНК. 

Днес е известно, че при хората има повече от хиляда гена за различни микроРНК и че генната регулация чрез микроРНК е универсална сред многоклетъчните организми.

Регулацията на гените чрез микроРНК, разкрита за първи път от Амброс и Ръвкън, е действала в продължение на стотици милиони години. Този механизъм е позволил еволюцията на все по-сложни организми. От генетичните изследвания е известно, че клетките и тъканите не се развиват нормално без микроРНК.

Неправилната регулация от страна на микроРНК може да допринесе за появата на рак, а при хората са открити мутации в гените, кодиращи микроРНК, които причиняват състояния като вродена загуба на слуха, очни и скелетни нарушения. Мутациите в един от протеините, необходими за производството на микроРНК, водят до синдрома DICER1 - рядък, но тежък синдром, свързан с рак на различни органи и тъкани.

Отличеното с Нобелова награда за физиология или медицина откритие на Амброс и Ръвкън при малкия червей C. elegans е неочаквано и разкрива ново измерение на генната регулация, което е от съществено значение за всички сложни форми на живот.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 04:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Под прожектора
2812
Под прожектора

Откриването на микроРНК и ролята им в регулацията на гените донесе Нобелова награда за физиология или медицина на Виктор Амброс и Гари Ръвкън

Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".

| 07 Октомври 2024, 14:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Откриването на микроРНК и ролята им в регулацията на гените донесе Нобелова награда за физиология или медицина на Виктор Амброс и Гари Ръвкън
Откриването на микроРНК и ролята им в регулацията на гените донесе Нобелова награда за физиология или медицина на Виктор Амброс и Гари Ръвкън
Снимка © АП / Christine Olsson / TT News Agency via AP)

Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.

От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".

Авторският спектакъл "Петък вечер" ще бъде представен в Перник на сцената на Общинския драматичен театър "Боян Дановски".

За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната му страница във Фейсбук. 

В ролите са известните актьори Павел Иванов, Стоян Дойчев, Филип Буков и Христо Пъдев. 

Героите на пиесата са четирима млади мъже, на които все по-рядко се удава възможността да се забавляват. Петък вечер за тях се е превърнала в една от най-смелите им мечти. Четиримата актьори влизат в различни роли, през които показват как може да мине една петък вечер - от подготовката за излизането до намирането на вратата на дома и уцелването на ключалката на следващата сутрин. 

Режисьор на спектакъла е Ивайло Ненов. Автори са Ваня Георгиева и Николай Ангелов. Александър Деянов-Skiller е композитор на музиката и аудио еф

Магическото шоу C’est La Magie ще има допълнителен спектакъл в зала 1 на НДК - на 3 октомври, съобщават организаторите.

Илюзионистите Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн, Луис де Матос и Ю Хо-Джин ще имат общо осем представления в София – на 3, 4, 5 и 6 октомври.

„Очаровани сме - интересът в България надмина всичките ни очаквания и затова заедно решихме, че ще успеем да вместим в програмата си още едно събитие, извън предвидената програма. За да го постигнем, екипи от две държави бяха организирани до последната минута, за да подраним с пристигането си в София“, казва Луис де Матос, който е и арт директор на продукцията.

C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на магическото шоу.

Художничката Галина Велчева представя изложбата „Портали“ във Видин.

Експозицията представлява цикли и отделни творби в ярки и пъстри цветове, символизиращи различни форми на живот и чувствителност. Самото заглавие отразява факта, че всяка творба е свързана с наблюдателя с отделен цвят и представлява своеобразна врата към нещо ново и към различно преживяване. Това каза при представянето доц. Йосиф Аврамов, който е основен организатор на изложбата във Видин. 

Галина Велчева е родена и израснала в София. Още от ранно детство е повлияна от модерната живопис, с която днес се занимава, каза още доц. Аврамов, като допълни, че стилът й е абстракционизъм с елементи на кубизъм.

Тя разработва авторска техника, в която вгражда пясъчни форми и други естествени кристали в маслените платна. Творчеството и е дълбоко символично и всяка от работите представлява

След „Мулен Руж“ и „Елвис“, Баз Лурман ще снима „Жана д‘Арк“, съобщи „Фигаро“. Австралийският режисьор по филмова адаптация на живота на Орлеанската дева.

Според „Дедлайн“ историята във филма ще покаже израстването на младото момиче, имащо толкова важно участие в Стогодишната война. Продуцент на лентата ще бъде „Уорнър“.

Легендата за Жана д“Арк, която мисли, че говори с Бог и води френската армия на бойното поле, е сюжет на стотици литературни произведения и почти петдесет филма с режисьори от ранга на Роберто Роселини и Виктор Флеминг.

Следващият филм на Баз Лурман ще бъде изправен пред предизвикателството да бъде сравняван с „Елвис“, номиниран за осем награди „Оскар“.

Спектакълът Дабъ дешил ине“ на режисьора Теди Москов ще бъде представен пред самоковската публика в понеделник, 9 септември.

Самоковци ще го гледат в салона на читалище - паметник „Отец Паисий - 1859“, казаха от екипа на културната институция. Това е първото представление от новия творчески сезон на читалището.

Както информирахме, историята е написана от Теди Москов специално за театъра в Шумен, в автентичния му сатиричен стил. Текстът е заигравка с „Да бъдеш или не” - заглавие на филмова комедия на големия американски режисьор и актьор от германски произход Ернст Любич. Филмът на Любич вдъхновява Теди Москов да го преработи за театър и резултатът е повече от впечатляващ.

„Спектакълът е лудешка история за предотвратяването на един от най-големите световни конфликти. Това се случва благодарение на трогателните усилия не на вое

Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка да избира само съответните инструкции. Това гарантира, че във всеки тип клетки е активен само правилният набор от гени.

Интересът на Виктор Амброс и Гари Ръвкън е насочен към това как се развиват различните типове клетки. Те откриват микроРНК - нов клас малки РНК молекули, които играят решаваща роля в генната регулация. 

В Хасково започва 49-ото издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“, в рамките на които се провежда и Международният конкурса за млади цигулари.

Тази година дните ще са от 18 до 20 октомври на сцената на театър „Иван Димов“, съобщиха на пресконференция заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева и маестро Цанислав Петков, диригент на Камерен оркестър – Хасково.

Общо 13 цигулари от България и Белгия са заявили участие в четирите конкурсни възрастови групи.

Тази година председател на журито ще е проф. Гинка Гичкова, преподавател по цигулка в Националната музикална академия (НМА) „Проф. Панчо Владигеров“. Членове са: проф. Пламен Джуров – диригент, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, проф. Кремена Оксенкруг – директор на Симфоничен оркестър – Сливен, преподавател по цигулка в Кр

Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.

„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.

Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и

Обща изложба на Дружеството на троянските художници е подредена в залите на галерия „Серякова къща“. 

Творците се представят с близо 80 произведения в разнообразни жанрове и направления - живопис, икони, скулптура, художествена керамика, керамична пластика, художествена фотография.

„Тези изложби са изключително важни за Дружеството на троянските художници от много гледни точки. Аз смея да кажа, че в този малък град има художествен живот и това се случва точно в дружеството на троянските художници. Това става видно за обществеността именно на тези общи художествени изложби, на които всички ние – творците, събрани в тази общност можем да покажем какви са били нашите търсения в ателиетата“, каза Нина Донковска, художник и преподавател в Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.

Тя посочи,

На 5 и 6 декември в „Театро“ са премиерните представления на „Билет до Америка“. 

Пиесата е по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев, и е под режисурата на Ивайло Христов, съобщават продуцентите от Break a leg. 

По думите им „Билет до Америка“ е комедия, в която Башар Рахал е в ролята на стендъп комика Емил Гатев, а Иван Бърнев е неговият продуцент Сами. Историята проследява как двамата приятели се забъркват в серия хаотични интриги, опитвайки да спечелят вниманието на американска продуцентка и шанс за турне в САЩ. Емил е дързък и безкомпромисен комик, готов да рискува всичко за успеха си, докато Сами се стреми да балансира между лоялността към приятеля си и собствените си професионални амбиции. Сюжетът изследва теми като

Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония. На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията.

Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт допълват програмата на вечерта.

Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации и завладяващ тон. Изявява се многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с всички големи американски оркестри, както и с Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Концертгебау, Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния

Тяхното революционно откритие разкрива напълно нов принцип на генна регулация, който се оказва от съществено значение за многоклетъчните организми, в това число и хората. 

Вече е известно, че човешкият геном кодира над хиляда микроРНК. Изненадващото откритие на Амброс и Ръвкън разкрива напълно ново измерение на генната регулация. МикроРНК се оказват от основно значение за развитието и функционирането на организмите.

Тазгодишната Нобелова награда е фокусирана върху откриването на жизненоважен регулаторен механизъм, използван в клетките за контрол на генната активност. Генетичната информация протича от ДНК към информационната РНК (иРНК) чрез процес, наречен транскрипция, и след това към клетъчната "машинария" за производство на протеини. Там иРНК се транслират, така че да се произвеждат протеини в съответствие с генетичните инструкции, записани в ДНК. 

От средата на 20-и век няколко от най-фундаменталните научни открития обясняват как работят тези процеси.

Нашите органи и тъкани се състоят от много различни видове клетки, всички с идентична генетична информация, съхранена в тяхната ДНК. Тези различни клетки обаче експресират уникални набори от протеини. Как е възможно това? 

Отговорът се крие в прецизното регулиране на активността на гените, така че само правилният набор от гени да е активен във всеки специфичен тип клетка. Това, например, позволява на мускулните клетки, чревните клетки и различните видове нервни клетки да изпълняват своите специализирани функции. Освен това активността на гените трябва да се регулира непрекъснато, за да се адаптират клетъчните функции към променящите се условия в нашето тяло и околната среда. Ако генната регулация се обърка, това може да доведе до сериозни заболявания като рак, диабет или автоимунитет. Ето защо разбирането на регулирането на генната активност е важна цел от много десетилетия.

През 60-те години на миналия век е установено, че специализирани протеини, известни като транскрипционни фактори, могат да се свързват със специфични региони в ДНК и да контролират потока на генетичната информация, като определят кои иРНК да се произвеждат. Оттогава са идентифицирани хиляди транскрипционни фактори и дълго време се смяташе, че основните принципи на генната регулация са разгадани. През 1993 г. обаче тазгодишните Нобелови лауреати публикуват неочаквани открития, описващи ново ниво на генна регулация, което се оказва изключително значимо и запазено през цялата еволюция.

Изследване на малък червей води до голям пробив 

В края на 80-те години на миналия век Виктор Амброс и Гари Ръвкън са постдокторанти в лабораторията на Робърт Хорвиц, който получава Нобелова награда през 2002 г. заедно със Сидни Бренър и Джон Сълстън. В лабораторията на Хорвиц те изучават сравнително невзрачния кръгъл червей - C. elegans с дължина 1 милиметър. Въпреки малкия си размер, C. elegans притежава много специализирани клетъчни типове като нервни и мускулни клетки, които се срещат и при по-големи и по-сложни животни. Поради тази причина той е полезен модел за изследване на това как се развиват и съзряват тъканите в многоклетъчните организми. 

Амброс и Ръвкън се интересуват от гени, които контролират времето на активиране на различни генетични програми, като гарантират, че различните клетъчни типове се развиват в точното време. Те изследват два мутантни щама червеи - lin-4 и lin-14, които показват дефекти във времето на активиране на генетичните програми по време на развитието. Лауреатите искат да идентифицират мутиралите гени и да разберат тяхната функция. Амброс и  Ръвкън са заинтригувани от тези мутанти и потенциалната им връзка и се заемат да разрешат тези загадки.

След докторантските си изследвания Виктор Амброс анализира мутанта lin-4 в новосъздадената си лаборатория в Харвардския университет, а Гари Ръвкън - регулацията на гена lin-14 в своята лаборатория. 

В хода на работата си двамата правят неочаквани открития. В крайна сметка те откриват нов принцип на генна регулация, който се осъществява от непознат дотогава вид РНК - микроРНК. Резултатите са публикувани през 1993 г. в две статии в списание "Сел" (Cell).

Първоначално публикуваните резултати са посрещнати с почти оглушително мълчание от научната общност. Въпреки че са интересни, необичайният механизъм на генна регулация е смятан за особеност на C. elegans, която вероятно няма отношение към хората и други по-сложни животни. 

Това схващане се променя през 2000 г., когато изследователската група на Ръвкън публикува друго откритие. Статията предизвиква голям интерес и през следващите години са идентифицирани стотици различни микроРНК. 

Днес е известно, че при хората има повече от хиляда гена за различни микроРНК и че генната регулация чрез микроРНК е универсална сред многоклетъчните организми.

Регулацията на гените чрез микроРНК, разкрита за първи път от Амброс и Ръвкън, е действала в продължение на стотици милиони години. Този механизъм е позволил еволюцията на все по-сложни организми. От генетичните изследвания е известно, че клетките и тъканите не се развиват нормално без микроРНК.

Неправилната регулация от страна на микроРНК може да допринесе за появата на рак, а при хората са открити мутации в гените, кодиращи микроРНК, които причиняват състояния като вродена загуба на слуха, очни и скелетни нарушения. Мутациите в един от протеините, необходими за производството на микроРНК, водят до синдрома DICER1 - рядък, но тежък синдром, свързан с рак на различни органи и тъкани.

Отличеното с Нобелова награда за физиология или медицина откритие на Амброс и Ръвкън при малкия червей C. elegans е неочаквано и разкрива ново измерение на генната регулация, което е от съществено значение за всички сложни форми на живот.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.